0 C
Brno
Sobota, 28 ledna, 2023

Slyšeli jste už o roubování okurek a melounů? Výsledkem jsou sazenice odolné vůči chorobám

Slyšel jsem, že pokud okurky a melouny naroubujeme, jsou odolnější vůči chorobám a celkově zdravější. V čem roubování spočívá?

Okurky zaštěpené do dýně

Zejména okurky jsou náchylné k mnoha chorobám a chemická ochrana má své limity. Nevelká a choulostivá kořenová soustava jim nezaručuje dlouhou životnost a negativně ovlivňuje úrodnost. I jejich tepelné nároky jsou poměrně vysoké. Všechna tato negativa se dosud šlechtěním nepodařilo odstranit, proto se využívá roubování okurek do odolnějších a intenzivně rostoucích příbuzných tykví figolistých. Výsledkem jsou sazenice výrazně odolnější proti chorobám, tepelným výkyvům as menšími nároky na teplo. Rostliny mají také vyšší životnost a bohatší rodí.

Jak na roubování okurek a melounů

Postup pro roubování okurek a melounů je následující: Nejdříve vysejeme semínka okurek a melounů, za pár dní vysejeme rychleji rostoucí semínka dýní figolistých. Štěpíme, když mají semenáčky několik pravých listů. Z dýňového semenáčku vylomíme nebo odřízneme vrchní část rostliny těsně nad klíčními lístky. Semenáče melounů a okurek vyjmeme z půdy a uděláme si na stoncích rostlin šikmé zářezy. Do stonku dýně pod jejími klíčními lístky shora vedeme zářez. K řezu používáme žiletku nebo ostrý dezinfikovaný skalpel. Protichůdné klíny spojíme tak, aby se řezné plochy kryly, a spoj zpevníme malými kolíčky.

Toto potřebují melouny, aby vám krásně zarodily
Štěpení melounů do dýně fígolisté z boku.
Zaštípané rostliny vysadíme spolu do květináče, místo roubování musí zůstat trvale nad půdou. Umístíme je na teplé (kolem 20 °C) a světlé místo, ne na přímé slunce, a občas je vlažnou vodou zamlžíme. Když za 10 – 14 dní rostliny porostou, stonek okurky či melounu těsně pod roubováním velmi opatrně prořízneme, čímž roub bude již dále vyživován jen z dýňového podnože. Na stanoviště přesazujeme rostlinky až po jejich zesílení a otužení.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality