10.4 C
Brno
Neděle, 4 června, 2023

Prvořadá je postel, kuchyň nemusí být nejdražší položka v seznamu. Zařídit první bydlení může být stres, ne však s našimi radami

Stěhujete se do svého prvního bytu? Gratulujeme! Poradíme, aby vše proběhlo hladce a aby se vám tam také pohodlně žilo.

Plán, plán, plán

Nejčastější chyba při řešení prvního bydlení je, že podceníte plánování. I v případě, že nejste extra plánovací tip, překonejte se, vytvořte jednoduchou excelovskou tabulku a věnujte plánu pár hodin svého života. Věřte mi, neprohloupíte. Naplánujte si nejen činnosti, které je třeba udělat, ale také předběžný čas realizace a rozpočet po položkách.

Nebojte se poprosit zkušenější o radu, můžete se tak vyvarovat různým problémům či nejasnostem. Vaše předběžné odhady vám pomohou iv případě, že věci neklapnou přesně podle očekávání.

Barvy s mírou

Možná barvy milujete, ale při zařizování je naprosto nejideálnější vytvořit si dobrý neutrální základ pomocí odstínů bílé, šedé či béžové. K tomu základu přidejte sem tam i černou, ale pouze jako akcent. Neutrálnímu základu svědčí jakékoli přírodníiny, které jej zjemní a zútulní. K tomuto základu můžete postupně vrstvit barvy dle svého vkusu. Vyberte dvě, tři a v těch tónech vytrvejte. Tento základ je vhodný jako odrazový můstek do jakéhokoli stylu.

obývací pokoj se čtvercovým kobercem, smetanovou sedačkou, bílým stolkem s kovovou podnoží a modrou stěnou za sedačkou
Výraznou barvu dejte zásadně pouze na jednu stěnu v místnosti.

Možná pokulháte po minimalismu či moderním stylu s čistými rovnými liniemi, hladkými, lesklými povrchy, neboť je to právě v trendu. Podvědomě však tušíte, že byste se v takovém bytě necítili naprosto komfortně. Nebo naopak. Milujete extravaganci, ale doma preferujete jednoduché linie?

Řaďte ​​se jediným doporučením: poslouchejte sebe. V tom bytě budete bydlet vy a čím více pojedete podle sebe, tím lépe vám tam bude. Pokud jednoduše chcete milion dekorací nebo milujete venkovský styl či černou, jděte do toho. Nejdůležitější je to, co se líbí vám.

Nastavte si priority

Při zařizování nového bytu je třeba jít podle následujících životních potřeb. Za prvé, spánek – postel nebo roztahovací sedačka, poté jedení – prostor pro vaření, stolování a skladování potravin, následně obývací pokoj, šatník a nakonec doplňky. Pokud začínáte zařizovat, držte se tohoto pravidla. V případě, že vám nevyjde rozpočet, můžete se snáze nastěhovat, pokud již máte postel, než když nakoupíte pouze značkový gramofon či stylové polštáře.

Kuchyně nemusí být nejdražší položka

Co takhle vyměnit klasickou kuchyňskou linku za otevřené horní či spodní police? Doplnit je můžete ozdobnými košíčky a bedničkami. Stejně tak stůl v kuchyni může být jednoduchý, raději zainvestujte do designovějších židlí, na kterých se dobře sedí.

Černá kuchyňská skříňka namalovaná křídovými barvami a otevřené police se zelenými a černými nádobami

Nezapomínejte na ten nejuniverzálnější doplněk

Jsou jím květiny. Bez debaty. Oživí jakýkoli interiér od minimalismu až po tzv. cozy living. Vybírejte stylové květináče a pokojíčky podle vaší schopnosti pečovat o ně. Pokud zapomínáte na péči, vsaďte na zamiokulkas, lopatkovec nebo tučnolist.

Vždy s metrem

Úplně nejčastější chyba při zařizování je ta, že pořídíte velký zařizovací předmět v poměru k prostoru, co máte, a tím si snížíte kvalitu života v bytě. Proto doporučuji, dejte si tu námahu a ve zmenšeném měřítku si svůj byt překreslete na výkres. Stačí půdorysový pohled shora a bude vám hned jasné, že tento vysněný kousek vám už nedovolí otevřít skříň či vybírat ponožky ze šuplíku.

Také myslete i na různé výčnělky či zakřivení předmětů, které sice dělají design, ale vy se o ně můžete obouchávat každý jednou, když pojedete kolem, což platí zejména v menších prostorách.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality