7 C
Brno
Úterý, 23 dubna, 2024

Těchto šesti omylů se dopouštíte při navrhování kuchyně

To, že máme něco lety zažito, ještě neznamená, že je to tak i správné. Nastal proto čas vyvrátit dezinformace a uvést věci na pravou míru.

Omyl 1: Dřez pod oknem je ideál

A věru není… Obraz hospodyňky, která myje nádobí a přitom pozoruje přes okno, jak si děti hrají na zahradě, je obraz, který známe z amerických filmů. I proto dřez pod oknem představuje oblíbenou volbu, se kterou klienti často přicházejí do kuchyňských studií. Je však třeba si uvědomit, že ne vždy je tato cesta nejvhodnější. Jistě, díky oknu získáte dostatek přirozeného světla, ale to je asi tak všechno.

Za prvé, okna na Slovensku se otevírají dovnitř, na rozdíl od těch v USA, které se vysouvají vzhůru, takže pokud je vaše okno osazeno ve standardní výšce, případně potřebujete vyšší úroveň pracovní desky, mohla by vám baterie bránit v otevírání okna. Dále ve většině bytů je i radiátor osazen pod oknem, takže jej zbytečně a ne zrovna vhodně zakryjete skříňkou.

Omyl 2: Otevřené police jsou jen lapači prachu

Ne tak docela! Police dodají kuchyni osobitý ráz a osvěží ji. Jistě, pravdou je, že jejich zápornější stránkou je, že se na nich usazuje prach, ale nezaslouží si proto odsouzení. Jejich klady totiž v tomto případě přesahují tuto nevýhodu. Takže k přednostem… Výhodou přiměřeného množství otevřených polic v kuchyni je přehlednost a fakt, že vše je hned po ruce, nic není třeba hledat ani pobývat otevíráním a zavíráním dvířek. Dále, otevřené police v kuchyni nejsou jen trendové, ale také ohleduplné k peněžence. Sníží se totiž náklady na dvířka, kování a otevírací systémy. Zajímavé jsou výrazné barevné police jako kontrast ke zbytku linky.

Omyl 3: Trouba spadá do výšky

V současnosti je nepsaným pravidlem umisťovat vestavnou troubu na úroveň pracovní desky, aby při jejím používání nebylo třeba se sklánět. V případě, že má vaše kuchyně dostatečnou rozlohu, tak jde o skvělé řešení, je-li však vaše pracovní plocha v rámci kuchyně malá, bylo by nerozumné odkrojit z ní ještě troubou.

Totéž platí i tehdy, když máte kuchyň spojenou s obývacím pokojem. Dokud je trouba nová, samozřejmě pohled na ni těší, co však za několik let? Pokud tedy při pohledu z gauče vidíte v zorném poli troubu nad úrovní pracovní plochy, raději ji schovejte do spodní části kuchyňské linky. A věřte, že nejde o zastaralé řešení.

Omyl 4: Čím větší, tím lépe

Dvojitý dřez, varná deska se čtyřmi hořáky či vysoká chladnička s mrazákem? Ne vždy je nutné mít je doma v plné velikosti. Zvlášť pokud žijete v domácnosti sami, případně je rozloha kuchyně opravdu malá. Často se totiž stává, že i ten, kdo vaří maximálně o víkendech, má doma docela zbytečně velkou varnou desku.

Totéž platí io objemu chladničky či dřezu. Nejenže vaše počáteční náklady byly vyšší, ale vám také zabírají místo, které byste mohli využít efektivněji. Stejný vzorec platí iu odsavače par. Do malé kuchyně zvolte raději výsuvnou digestoř zabudovanou do horních skříněk. Zkrátka vybavení kuchyně vždy přizpůsobte svým možnostem a potřebám.

Omyl 5: Bodová světla jsou dostatečná

Na správné osvětlení kuchyně je třeba myslet s dostatečným předstihem, ideálně ať jde ruku v ruce se samotným návrhem dispozice kuchyňské linky, zvláště pokud v kuchyni budete mít ostrůvek nebo poloostrov. Bodové osvětlení plní funkci hlavního stropního osvětlení místnosti, ale zcela jistě v kuchyni není dostatečné. Nejen pro komfort při vaření a přípravě jídla, ale také s ohledem na bezpečnost je nezbytné doplnit ho adekvátním osvětlením pracovní desky – každé pracovní zóny.

Pokud máte nad pracovní plochou police nebo skříňky, nejčastějším osvětlením jsou zabudované LED pásy nebo dno s plným podsvícením. V případě ostrůvků je ideální visící světlo, které jej kvalitně a dostatečně osvětlí. Výška závisí na tvaru svítilny, jeho designu, počtu ramen, ale i vaší výšce.

Omyl 6: Vnitřní systémy jsou vyhozeny peníze

Investovat do kvalitních kování a výsuvů je jistě rozhodnutí, které se vám stonásobně vrátí. Vnitřní vybavení kuchyňského nábytku výrazně zvyšuje kvalitu a užitné vlastnosti kuchyně. Systémové vybavení skříněk a správné uložení nejen potravin, ale také nádobí a pomůcek tedy není třeba podceňovat. Jistě, pravdou je, že řekněme plnovýsuvné zásuvky jsou o něco dražší než obyčejné kuličkové výsuvy, ale protože kuchyni si kupujeme a zařizujeme na dlouhá léta, takový benefit rozhodně zužitkujeme v každodenní praxi.

Wonderful built in china cabinet and wood panel ceiling add elegance

Blanka Benková – odborně-technická poradkyně, Blum: ,,Na trhu je velká škála různých komponentů pro vnitřní vybavení kuchyňského nábytku. Některé praktické, jiné méně. Třeba takové spížové skříně, když najednou vytahujete i 200 kg, už nejsou tím nejlepším, co trh nabízí.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality