Jaro je sice ještě daleko, ale všichni, kdo si sami pěstují nejrůznější plodiny, vždy od přelomu roku spřádají plány na letošní výsevy a výsadby. Je přitom jedno, zda se jedná o klasické zahrádky, vyvýšené záhony a skleníky, nebo jen o malé balkony a terasy s omezenými možnostmi.
Salát v zahradě
Nabídka nejrůznějších osiv je dnes dostupná pro všechny pěstitele. Abychom zjednodušili výběr z obrovského množství variant, přinášíme výběr nejúspěšnějších novinek i osvědčených odrůd odzkoušených zahrádkáři.
Mezi první druhy zeleniny, které předpěstujeme, patří pro delší dobu klíčivosti a předpěstování celeru. Ideální doba pro výsev je leden, ale rané odrůdy bulvových celerů lze vysévat ještě i během února. ASTERIX F1 je právě díky vegetačnímu období 130 dní od výsadby stále vhodný pro aktuální výsevy až do konce února. Jeho bulvy dorůstají větší velikosti a lze ji sklízet celý i s natí již za 90 dní od vysazení. Termín výsadby volíme uváženě, aby nedošlo k podchlazení sadby. jarovizací ak následnému nežádoucímu vybíhání do květu. Teplota nesmí poklesnout pod 5 °C, a to platí i při otužování sazenic ještě v sadbovačích.
celer
Únor je ideálním obdobím pro výsadbu paprik, které jsou oblíbené mezi zahrádkáři a jejich pěstování se neustále rozšiřuje, stejně jako jejich sortiment. MoravoSeed v současnosti udržuje více než 60 odrůd paprik, z toho 36 je zařazeno do HOBBY série v malých barevných baleních. Ostatní jsou dostupné v kategoriích Volně vážené osivo nebo Balení pro profesionály určené pro větší pěstitele.
Dle způsobu pěstování vybíráme i vhodné odrůdy. Většinu lze pěstovat ve sklenících a fóliovnících včetně odrůd určených primárně na pole. Polní papriky jsou převážně ranější a jejich rostliny stabilnější, takže lépe zvládají vnější povětrnostní vlivy. Z novinek určených do skleníků stojí za vyzkoušení TONGUA F1 s jasně červenými úzkými a dlouhými plody o délce 25 – 35 cm a hlavně podmanivou sladkou chutí. Milovníkům pikantních jídel by neměla uniknout odrůda pálivého kozího rohu HARRIET s typicky hladkými, úzce trojúhelníkovitými plody, které lze sklízet již ve žlutozelené barvě v botanické zralosti, ale jejich síla vynikne při dozrání do červené barvy, když je obsah kapsaicí0 -tis. SHU. Zajímavostí je novinka minipapriky RELA, která získává oblibu díky vysokému výnosu menších červených plodů o délce 8 – 10 cm a příjemnou nasládlou chutí a využívá se jako svačinová paprika ve formě přílohy do svačinových boxů. Její výhodou je i možnost univerzálního pěstování včetně možnosti umístění na balkony a terasy v nádobách od 15l. Z jedné rostliny lze potom získat 50 – 70 chutných papriček.
Semínka paprik
Další plodinou, kterou lze vysévat v únoru a dále pak od března ve všech formách, je salát.
Mezi první odrůdy vhodné pro včasný výsev od ledna i dříve až do konce února je APOLLO s menší hlávkou o hmotnosti 100 – 150 g, na řezu se zelenožlutou barvou a křehkými listy, které oceníme jako první vydatnou sklizeň listové zeleniny. Apollo je typický jarní salát pro studené rychlení v nevytápěných sklenících a pařeništích. Pro celoroční pěstování je pak určen hlávkový salát ADINAL s rezistencí proti plísni salátové a virové mozaice salátu. Z ledových salátů vyniká jedinečná novinka červeného ledového salátu DEREL s vysokým obsahem zdraví prospěšného antokyanu. Pro jarní a podzimní pěstování pak můžeme volit nový římský salát GALBA s dalšími červenými listy, které lze sklízet i postupným česáním a výborně se hodí do rozkrojených svačinových baget.