10.4 C
Brno
Neděle, 4 června, 2023

Pes či kočka namísto dítěte? Mileniály tato volba láká stále více

4
Když se začala pandemie Covidu-19, mnoho odborníků i laiků předpovědělo, že omezení pohybu, kvůli kterým páry trávili více času společně, povzbudí baby boom. Stal se však přesný opak, napsal server Psychology Today.

ČTK 10.09.2021 13:00 kočka, pár, láska, muž, žena, kuchyň Foto: Shutterstock
Mladý pár se svým domácím mazlíčkem.
Údaje, které zveřejnilo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), ukazují, že porodnost v USA dosáhla v roce 2020 rekordně nízkého čísla. Počet dětí narozených ve Spojených státech klesl o čtyři procenta ve srovnání s rokem 2019. Porodnost v USA sice v poslední době klesá, ale tento pokles byl dvakrát vyšší než průměrný roční úbytek narozených dětí od roku 2014 a představuje nejnižší porodnost od roku 1979.

Aby tento fenomén prozkoumali, zaměřili se odborníci na 400 žen z generace mileniálov (narozených v letech 1981 až 1996), které v průzkumu uvedli, že nemají v plánu mít děti, ať už biologickým způsobem nebo prostřednictvím adopce. Jejich cílem bylo zjistit, proč se tyto ženy vzdávají mateřství. A nové údaje ukazují, že pro mnoho z těchto žen mohou domácí mazlíčci sloužit jako náhrada za děti.

meeting, mladí lidé, studenti, práce, zaměstnání,
ČTĚTE VÍCE
ANALÝZA: Pracovní preference mileniálov se od ostatních věkových skupin neliší
Z dotazovaných žen, které neplánují mít děti, uvedlo 42 procent, že jejich rozhodnutí ovlivnila pandemie Covidu-19. Je ale také více než jasné, že jejich rozhodnutí se opírá io další, dlouhodobé problémy.

Téměř polovina těchto žen věří, že lidé s dětmi jsou více vystresovaní než bezdětní. Čtyři z deseti uvádějí, že nechtějí vychovávat dítě v současných podmínkách, které na světě panují. Jen o málo méně (38 procent) má pocit, že výchova dítěte by narušila jejich svobodu a 32 procent uvádí, že dávají přednost kariéře nebo vzdělání.

Vědci uvádějí, že tyto mileniálky zažili ekonomickou recesi roku 2008. Mnoho z nich mělo finanční problémy kvůli rostoucím životním nákladům, nedostatku dobře placených míst a v některých případech i kvůli vysokým studentským půjčkám.

K tomu navíc nyní prožívají ekonomické dopady pandemie. A to vše zřejmě přispívá ke skutečnosti, že 43 procent z žen, které se rozhodly nemít děti, uvádí, že výchova potomka je prostě příliš nákladná.

Výsledky průzkumu ukazují, že mileniálky, které se rozhodly pro bezdětný život, se snaží vytvořit si naplňující život mnoha jinými způsoby – 43 procent buduje kariéru, stejný počet se soustřeďuje na život s romantickým partnerem, 41 procent má nějaký osobní projekt a 40 procent si užívá koníčky. A 33 procent z nich uvedlo, že péče o psa nebo kočku jim připadá vděčnější než představa výchovy dítěte. Podle tohoto průzkumu 70 procent žen, které se rozhodly nemít potomka, vnímá svého psa či kočku jako své dítě. V některých případech si však nechávají pootevřené dveře s tím, že péči o svého mazlíčka pokládají za „trénink“ na dítě, pokud by se někdy rozhodli změnit názor.

Více než 70 procent účastnic průzkumu jednoznačně uvedlo, že dávají přednost společnosti svého mazlíčka před dětmi a 69 procent prohlásilo, že mít zvíře je jednodušší než mít dítě.

Tyto mileniálky jsou přitom ochotné přinášet kvůli svým miláčkem stejné oběti, jaké přináší rodiny kvůli svým potomkům. Více než polovina účastnic průzkumu uvedla, že o koupi či pronájem domu či bytu rozhodovala na základě toho, zda je tam dostatek venkovního prostoru pro jejich čtyřnohého svěřence.

Navíc 41 procent uvedlo, že si vzali půjčku nebo založili debetní kartu, aby mohli pokrýt zdravotní náklady svého zvířete. A jsou zde i další výdaje – více než polovina dotázaných uvedla, že v minulosti koupili svým mazlíčkům oblečení, 48 procent slavilo narozeniny svého mazlíčka nebo koupili svému psovi či kočce vánoční dárek.

Podle tohoto průzkumu a klesající porodnosti se zdá, že více lidí, a především žen z generace mileniálov, mění definici toho, co znamená vést dobrý a uspokojivý život.

Americký sen – svatba, dvě děti a dům s bílým plotem – již není univerzálním cílem. Pro mnohé není mateřství nezbytnou podmínkou pro šťastný život. Tyto ženy si myslí, že rodinu mohou namísto dětí tvořit jedinci, s nimiž sdílejí láskyplné pouto, ať už je to partner nebo chlupatý, čtyřnohý společník.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality