7 C
Brno
Sobota, 20 dubna, 2024

Tyto keře řežeme v předjaří. Zajistíme tím bohaté olistění a kvetení během léta

Cílem řezu koncem zimy je podpora letního kvetení i vitality keře. V tomto období neřežeme keře kvetoucí na jaře, přišli bychom totiž o většinu jejich květin.

Předjarní řez keřů

Kromě v létě kvetoucích keřů můžeme nyní řezat i keře, které pěstujeme pro barevné listí nebo barevné stonky v zimním období. Řezu se vyhneme ve dnech, kdy je silný mráz nebo by mělo výrazně mrznout v následujících dnech.

V těchto dnech můžeme řezat také dřeviny, které přerostly svůj tvar či místo, kde rostou. Keře lze také takzvaně zmlazovat, což bývá hlubší řez. Dřeviny budou mít celou sezónu na to, aby vyhnaly nové mladé a zdravé výhony. Může se ale stát, že z jejich kvetení se budeme těšit až v příštím roce.

Jelikož řez na konci zimy vede k silnému růstu nových výhonů, pod dřeviny nasypeme hnojivo nebo rozvrstvíme pořádnou dávku dobře vyzrálého kompostu.

Je ideální čas na předjarní řez, naučte se s námi jeho zásady
Jak řezat tavolníky

Odolné a vytrvalé dřeviny tavolníky pěstujeme v různých druzích a kultivarech buď pro pěkné a spolehlivé kvetení, nebo pro zajímavou barvu listů. Tavolníky ale dělíme do dvou skupin, jedna z nich kvete na jaře na loňských výhonech (ty řežeme po odkvětu, ne teď) a druhy kvetoucí v létě na nových výhoncích, kam patří i oblíbený tavolník japonský (Spiraea japonica), jehož řez představujeme. Kultivary, jako například ‚Goldflame‘ a ‚Golden Princess‘, pěstujeme zejména pro barevné listy, nové přírůstky hrají barvami od bronzové přes oranžovou až po zlatožlutou.

Keře jsou zřídka vyšší než 75 cm a vyniknou na tmavém pozadí. V červenci se na koncích výhonků objevují bílá, růžová nebo šarlatová květenství. V tomto období je seřízneme poměrně hluboko, následkem čehož vyroste větší množství nových a intenzivně zbarvených výhonů. Pokud tento řez jeden rok vynecháme, tak to nevadí. Rostliny zhoustnou, trochu povyrostou, ale ochuzíme se o intenzivní jarní zbarvení.

Vyšší tavolníky kvetoucí brzy na jaře nebo začátkem léta, například S. thunbergii, S. x cinerea ‚Grefsheim‘ a S. nipponica ‚Snowmound‘, řežeme po odkvětu, což je přibližně ve středu léta. Cílem je trochu prosvětlit a udržet jejich tvar. Nejstarší a nejslabší výhony zcela odstraníme, ostatní ponecháme. To umožní růst nových mladých výhonů, které budou kvést v příštím roce.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality