-0.7 C
Brno
Sobota, 4 února, 2023

V tomto 1,5pokojovém bytě dokážete fungovat jako ve velkém. Tajemství úspěchu tkví v multifunkčním pokoji

„Přestože tento byt s názvem „V sametu“ není velký, díky úpravě interiéru nabízí život jako v bavlnce, jen o třídu výše – než v sametu,“ vysvětluje s úsměvem architektka Lívia Krupová.

Efektivní řešení 1,5-pokojového bytu vytvořilo pro maminku s dítětem výhodu, že dokáže fungovat téměř jako 3-pokojový byt. Hlavní místnost neslouží jen jako běžná denní zóna, je v ní vše: obývací pokoj, jídelna, kuchyň, pracovna, ale také vysoce privátní zóna „ložnice“ – za závěsem. Navzdory multifunkčnímu využití jednoho pokoje s metráží 22 m2 působí poměrně vzdušně. Proč?

Tajemství vizuálního odlehčení spočívá ve vytvoření volného prostoru uprostřed místnosti a rozmístění jednotlivých funkčních zón vedle stěn. To samozřejmě není všechno. Důležité je umět správně vizuálně vyladit jednotnou barevnost jako podklad pro akcent, který na sebe strhne veškerou pozornost. V tomto případě se tohoto úkolu zhostil centrálně situovaný pestrý koberec.

multifunkčně zařízený pokoj s růžovou sedačkou, barevným kobercem, jídelním koutem, šedou roztahovací sedačkou a pracovním koutkem se sametovým křeslem, přičemž celé sezení je orientováno směrem na okna
Všechna sezení v interiéru jsou orientována směrem na okna s výhledem na vnější zeleň. Dvě otočná nástěnná svítidla s vytahovacím ramenem poslouží také jako noční či pracovní lampa. Multifunkčně poslouží i modré křeslo z pracovny – jednou v obýváku, jindy v jídelně. Zdroj: Miro Pochyba

Atypicky a multifunkčně
„Rozkládací sedačku, která zosobňuje obývací pokoj, jsem nenavrhla v klasickém módu oproti stěně s televizí. Naopak je situována naproti oknu, odkud nabízí výhled na košatý strom v exteriéru,“ říká Lívia. „Na stěnu nad sedačkou jsem umístila aristokratické zrcadlo, které ve společenské zóně násobí světlo i prostor a v porovnání s uměleckým obrazem nabízí neustále se měnící prostorový zážitek.“

Televize v současném interiéru už pomalu ustupuje do pozadí. Tak iv tomto prostoru obrazovku s menší úhlopříčkou v blízké budoucnosti osadí na nástěnný držák s výsuvnou konzolou, a to na stěně mezi kuchyní a jídelnou.

Tip: Pomocí zatemňujícího závěsu lze v koutě místnosti vizuálně oddělit část kolem postele jako symbolickou ložnici. Závěs zároveň odděluje domácí pracovnu u okna, vytváří větší pocit soukromí. Zdroj: Miro Pochyba

Místnost v místnosti
Toto řešení uvolnilo zeď, kde původně zabírala místo klasická televizní stěna. Architektka ji využila jako místo pro plnohodnotnou postel o šířce až 1,2 m, což je luxusní spaní pro jednoho a útulné pro dva. Aby docílila optického odčlenění tohoto prostoru od ostatní plochy místnosti se smělým označením „ložnice“, ohraničila ho posuvným zatemňujícím závěsem.

Přes den, po odhrnutí závěsu, postel slouží jako dvojkřeslo s nastavitelnými opěrkami. Spolu s třímístnou sedačkou vytvářejí společenské sezení do tvaru L. Domácí pracovna s tmavomodrým semišovým ušákem má dobře osvětlené koncové místo u okna. V jednom pokoji má vyčleněnou vlastní privátní zónu – tak jako ložnice.

Od obkladu ke koberci
Když Livia vstoupila do projektu zařízení bytu, kuchyň a koupelna už byly hotové. Stávající výrazný vzor na obkladu kuchyňské zástěny se stal prvním zdrojem návrhu barevného konceptu bytu. K němu vybrala Lívia pestrobarevný koberec, z jehož barevnosti následně vybírala pastelově růžovou sedačku, šedou postel, modré semišové křeslo či tmavě žluté sametové závěsy a polštáře. Samet představuje v bytě symbol luxusu.

Lívie se dostala k zařízení bytu v době, kdy už byla hotová koupelna i kuchyň s výrazným vzorem na zástěně. V jejím duchu vybrala koberec, fungující jako základ pro barevný koncept celého bytu. Křížový prvek na polici zopakovala při výběru židlí. Zdroj: Miro Pochyba

Velmi pozorné oko může postřehnout, že křížové police v kuchyni byly inspirací pro výběr bílých židlí s křížem na opěradle. „Ať už život přinesl či odnesl cokoli, tento byt je o rodinném bydlení, byť i pro mámu s dcerkou. Fokus na lásku a štěstí se nese celým bytem, ​​neboť každý z nás si je zaslouží. První a poslední, co v bytě uvidíte, je rodinný krb v hale se svíčkami a malým stromečkem štěstí na šťastné návraty domů,“ uzavírá Lívia.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality